Prace ogrodowe w czerwcu

2021-06-01
Prace ogrodowe w czerwcu

Prace ogrodowe w czerwcu

Czerwiec w ogrodzie

Czerwiec to przełomowy miesiąc w kalendarzu każdego ogrodnika. Kończy się wiosna i zaczyna lato. Chociaż większość osób myśli o wakacyjnym wypoczynku, ogrodnicy mają w tym czasie pełne ręce roboty. W podobnej sytuacji są właściciele balkonów i tarasów, którzy zaprosili do swojej przestrzeni liczne kwiaty, które zdobią okna, parapety i podłogi. Co robimy w ogrodzie i na balkonie w czerwcu? Na to pytanie odpowiedź znajduje się poniżej.

Pielęgnacja roślin ozdobnych w czerwcu

pcq

Większość roślin na przełomie czerwca i lipca zachwyca już barwą, pokrojem i zapachem. Kwitną róże, powojniki, ubiorki, szałwie, łubiny. Swoimi pięknymi białymi kwiatostanami będą niebawem zachwycały także juki. Trawy ozdobne takie jak ostnice już prezentują się w całej swojej krasie. Miskanty z dnia na dzień są coraz większe. Kocimiętki wabią całe roje motyli, a fioletowymi kwiatami zachwycają irysy i trzykrotki. Każdy ogród mógłby tych czerwcowych zachwytów mnożyć na pęczki. Każdy z ogrodników ma bowiem własną wizję ogrodu, jednak to, co je łączy, to odpowiednia pielęgnacja.

Pielęgnacja kwiatów balkonowych

Czerwiec to miesiąc z dużą ilością słońca i wysokimi temperaturami. W tym czasie nasze rośliny balkonowe są narażone na przesuszenie. Kontrolując glebę w donicach, wiele osób zauważy, że podlewanie należy przeprowadzać nawet dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Warto również zwrócić uwagę na stanowisko: pelargonie doskonale poradzą sobie w pełnym słońcu, z kolei surfinie warto lokalizować pod zadaszeniem, aby w czasie deszczu nie uszkodzić delikatnych kwiatów. Dodatkowo bezpośrednie narażanie surfinii na deszcz może być przyczyną chorób grzybowych, które mogą doprowadzić do zniszczenia tych delikatnych roślin.

Nawożenie kwiatów balkonowych

Nawożenie kwiatów balkonowych w okresie letnim należy przeprowadzać raz na tydzień. Idealnym rozwiązaniem będą dwa rodzaje nawozów - nawozy płynne i nawozy rozpuszczalne. W sklepie Gardenstart znajdziecie produkty dedykowane do konkretnych gatunków, a także takie nawozy, które pozwolą zadbać o szeroką gamę roślin na Waszych balkonach i tarasach. Warto wspomnieć chociażby o takich produktach, jak: płynny Nawóz do Pelargonii, płynny Nawóz do Surfinii, płynny Nawóz do Roślin Kwitnących i Balkonowych, płynny Nawóz Uniwersalny, rozpuszczalny Nawóz do Pelargonii, rozpuszczalny Nawóz do Surfinii, rozpuszczalny Nawóz do Kwiatów Kwitnących i Balkonowych.

Jaki nawóz wybrać?

pcq

Nawóz rozpuszczalny czy nawóz płynny? Obie formy sprawdzają się w dokarmianiu roślin. Nasz wybór powinien być podyktowany liczbą roślin, jakie zdobią naszą przestrzeń. Nawóz płynny szybko rozrobimy w konewce z wodą. Z kolei nawóz rozpuszczalny możemy przygotować w większym zbiorniku, np. beczce, a następnie czerpać gotowy roztwór, którym podlejemy wszystkie rośliny

Ogród w czerwcu

Czerwiec w ogrodzie to niezwykle pracowity okres. W związku z tym warto podzielić sobie ogrodową przestrzeń na strefy, które będziemy pielęgnować. Możemy np. wyróżnić strefę drzew owocowych, rabat kwiatowych, nasadzeń kwaśnolubnych, drzew ozdobnych itd. Podstawowym zabiegiem poza podlewaniem jest dokarmianie roślin, które zwłaszcza w okresie kwitnienia potrzebują wspomagania. W sklepie Gardenstart stworzyliśmy podział na nawozy do roślin kwaśnolubnych, takich jak rododendrony, różaneczniki, azalie, borówki, wrzosy, do roślin ozdobnych, takich jak róże, drzewa i krzewy ozdobne, do roślin iglastych, do trawników i do coraz modniejszych warzywniaków.

Usuwanie chwastów

Chwasty, podobnie jak pożyteczne rośliny, rosną na potęgę. Wypielenie jednej strony rabaty skutkuje tym, że po jej drugiej stronie kiełkują już kolejne niechciane okazy. Co zrobić, aby ograniczyć występowanie chwastów? Przede wszystkim stosować regularne pielenie. Nie zostawiamy również chwastów do fazy kwitnienia, ponieważ zanim się obejrzymy, nasiona chwastów rozniosą się wraz z wiatrem po całym ogrodzie. Chwasty najlepiej wyrywać z korzeniami, idealną porą na tę pracę jest poranek lub popołudnie, kiedy ziemia nie jest jeszcze tak bardzo zbita. Proces pielenia najlepiej zaplanować na dzień po deszczu, wówczas z łatwością wyciągniemy niechciane rośliny.

Ściółkowanie

Ściółkowanie to jeden ze sposobów na ograniczenie liczby chwastów w ogrodzie. Dodatkowo wysypanie podłoża korą sosnową utrzymuje wilgoć w podłożu i zapobiega przesuszaniu bryły korzeniowej, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku roślin o płytkim systemie korzeniowym.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
pixel